Lekcja z nożami krążkowymi

Jestem nauczycielem w jednym z techników mechanicznych na terenie dosyć dużego miasta. Podstawa programowa w szkole o takim profilu jest naprawdę wysokim poziomie i niejednokrotnie mam problem z tym, żeby przekazać moim uczniom wiedzę w przystępny sposób.

Wytrzymałe noże krążkowe – funkcjonowanie

noże krążkowePamiętam jak niedawno przedmiotem naszych zajęć były sprzęgła proszkowe i hamulec elektromagnetyczny. Niestety nie dość, że lekcja nie była udana to na klasówce moi uczniowie wykazali się wręcz minimalną wiedzą. Wiem, że nie było to spowodowane lenistwem, ponieważ jest to dosyć ambitna grupa, której zależy na dobrym wykształceniu. Po dłuższej rozmowie z dyrektorką naszej szkoły i opisaniem problemu uznaliśmy, że najlepiej jeśli połączymy teorię z praktyką i zabierzemy naszych uczniów na teren jakiegoś zakładu produkcyjnego, w którym mogliby podpatrzeń pracę poszczególnych maszyn. Bardzo zależało mi na tym, by młodzież zobaczyła jak wyglądają i funkcjonują wytrzymałe noże krążkowe oraz dokładnie zapamiętali ich specyfikację i zastosowanie. Najlepiej, gdyby od razu była możliwość omówienia i pokazania także pozostałych typów, co znacznie ułatwiłoby nam lekcję. Znalezienie takiego zakładu zajęło nam sporo czasu, jednak w końcu otrzymaliśmy zgodę od rzecznika prasowego pewnej drukarni. Udaliśmy się tam już następnym tygodniu. Muszę przyznać, że ogrom znajdujących się tam maszyn i bardzo rzetelna kontrola nadruku nawet na nie wywarły duże wrażenie. Moi uczniowie z kolei nie tylko zobaczyli jak działają noże krążkowe, ale też mieli okazję zobaczyć niezwykle rzadko spotykane anvil covers.

Myślę, że na nich również cała ta maszyneria zrobiła spore wrażenie. Uważam, że lekcja ta była bardzo pouczająca i zostanie w pamięci moich uczniów na długi czas. W przyszłości z pewnością powtórzymy taką wycieczkę.