Fobia czyli nieuzasadnione odczuwanie lęku

 

Okazuje się, że nawet 30% społeczeństwa cierpi na różnego rodzaju fobie. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy fobia sprawia, że człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Słowo fobia pochodzi z języka łacińskiego i oznacza strach lub lęk.

Terapia psychologiczna dla osób z agorafobią

dobry psycholog krakówTo właśnie te emocje towarzyszą zwykle osobom cierpiącym na fobie. Fobia może przybierać różne postacie. Często ktoś mówi, że ma fobię dotyczącą pająków. Fobia jest tu jednak wyolbrzymieniem, bo strach przed pająkami nie powoduje zazwyczaj, że dana osoba przestaje wychodzić na zewnątrz. Ta fobia nazywana jest arachnofobią i raczej nie podlega żadnego leczeniu farmakologicznemu czy psychologicznemu. Istnieją jednak takie fobie, które wymagają wizyty u psychologa. Najczęściej wyróżnia się tu socjofobię lub agorafobię. Agorafobia jest lękiem przed otwartą przestrzenią. Lęk ten może być tak duży, że osoba chora przestaje wychodzić do pracy, na uczelnię, do sklepu – jedynym miejscem, w którym czuje się bezpiecznie jest własny pokój. Wiadomo, że dobry psycholog kraków może zastosować specjalną terapię, która ma na celu wyzbycie się tego lęku. W fobii lęk jest zazwyczaj nieuzasadniony. Z jednej strony osoba z takim zaburzeniem wie, że nic złego jej nie spotka, ale i tak się boi. Lęk z kolei prowadzi do różnych zaburzeń, objawów psychosomatycznych. Kiedy osoba z agorafobią wychodzi na zewnątrz, zaczyna się pocić, mocniej bije jej serce, może dojść do duszności.

Czasem zdarzają się nawet omdlenia, chwilowe zatrzymania akcji serca. Nieustanny lęk może nawet prowadzić do dłuższych epizodów depresyjnych. Dlatego takie fobie należy leczyć. Pacjentów wspomaga się początkowo farmakologicznie – korzysta się tu z leków przeciwlękowych, uspokajających. Warto więc jak najszybciej udać się do gabinetu psychologicznego.