Domowa produkcja zdrowego jogurtu

 

W czasach, gdy na wszelkich możliwych życiowych płaszczyznach, staramy się korzystać z produktów składem pozostających najbliżej natury, szczególną uwagę zwracamy na produkty spożywcze. Staramy się, by wybierać produkty przetworzone w jak najmniejszym stopniu, bez konserwantów i sztucznych barwników.

Jak stworzyć jogurt w domowym zaciszu?

kultury bakterii do jogurtówNa szczęście, większość produktów, które nie mają prostego składu, możemy zrobić własnoręcznie w naszym domu. Bez specjalistycznego sprzętu i żadnej szczególnej wiedzy jesteśmy w stanie w naszym własnym domowym zaciszu, stworzyć, np. jogurt własnej roboty. Z dodatków, których zapewne standardowo nie będziemy mieli w naszej kuchennej szafce, potrzebne będą kultury bakterii do jogurtów, które zakupimy chociażby w sklepach ze zdrową żywnością lub przez internet. Ich koszt nie jest wysoki: wynosi od 4 do 8 zł za fiolkę, która wystarcza na zaszczepienie jakichś dwóch litrów mleka i wytworzenie z nich jogurtu. Co istotne, zrobiony przez nas jogurt może też posłużyć do zaszczepienia kolejnej porcji mleka, więc ilość wytworzonego przez nas jogurtu spokojnie może ulec podwojeniu. Do produkcji potrzebujemy pasteryzowanego mleka dowolnego rodzaju (jeśli nie jest pasteryzowane, będziemy musieli je uprzednio przegotować), garnka do podgrzania mleka i słoika, w którym umieścimy zaszczepione mleko do dalszej fermentacji. Po odstawieniu zaszczepionego mleka na 6-10 godzin, nasz jogurt będzie gotowy i zdatny do spożycia przez 7 kolejnych dni.

Domowy jogurt możemy spożywać jako jogurt naturalny, ale możemy też dodawać do niego tuż przed spożyciem różne dodatki smakowe. Jogurt doskonale będzie smakował z musem owocowym lub muesli, dzięki czemu będziemy mogli zabrać go ze sobą do pracy jako pożywne, drugie śniadanie.