Aparat składa się z maski i butli z tlenem

Każdy dorosły człowiek zobowiązany jest do wykonywania pewnego zawody, aby otrzymać za swoją pracę pieniądze i móc żyć. Ratownik zalicza się do tego worka zawodów, które określane są mianem ekstremalnych.

Aparat powietrzny umożliwia przemieszczanie się po płonącym budynku

aparat powietrzny dla ratownikówW sytuacji zatrzymania krążenia, w walce o ludzkie życie liczy się każda sekunda. Stąd osoby na co dzień prowadzące karetkę, podkreślają niebagatelny wpływ czasu dojazdu do pacjenta. Nie powinien zatem nikogo widzieć widok ratownika, który wraz z całym osprzętem wbiega za strażakiem do płonącego budynku. Wzrastająca częstotliwość takich sytuacji sprawiła, że dyrektorzy wielu jednostek ratowniczych rozsianych po terenie naszego kraju, zdecydowali się zaopatrzyć swoich pracowników w aparat powietrzny dla ratowników. Najczęściej jest on sprzedawany razem z butlą z tlenem, bowiem jest z nią stale podłączony. Szeregiem rurek świeży tlen dostarczany jest do wnętrza maski i tym samym, ratownik jest w stanie dostarczyć do swojego organizmu niezbędny tlen do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Takie aparaty powietrzne podlegają częstym zmianom, ponieważ na rynku pojawiają się bardziej doprecyzowane modele. Pojemność butli wchodzącej w skład zestawu umożliwia ratownikowi spędzenie do 30 minut w bardzo zadymionym pomieszczeniu, jest to z reguły wystarczający czas, bo zazwyczaj ranny wynoszony jest z strefy bezpośredniego zagrożenia życia. Dopiero w miejscu bezpiecznym, ekipa ratunkowa przystępuje do przeprowadzenia podstawowych zabiegów zabezpieczających pacjenta. 

Każdego roku spora część wpływów do budżetu państwa, przeznaczana jest na modernizację sprzętu i taboru służb ratunkowych. Dzieje się tak, ponieważ życie ludzkie jest największą wartością, o którą należy walczyć nawet w trudnych warunkach. A to ułatwia opisywany wyżej przedmiot.