Badania terenowe z hydrogeologii – studnie

 

Jestem osobą, która uwielbia bliskość natury i z tego też powodu wybrałam się na studia geograficzne. Jednym z ciekawszych przedmiotów była hydrogeologia. Szczególnie podobały mi się ćwiczenia terenowe z tego przedmiotu. Polegały na tym, że badaliśmy studnie głębinowe pod różnymi względami.

Studnie i badania

studnie w BielskuĆwiczenia terenowe były bardzo ciekawe. Pojechaliśmy do bielska na bazar bardzo ciekawy pod względem geologicznym, na którym były rozmieszczone studnie. Studnie należały do osób prywatnych, ale moja uczelnia miała z nimi umowę, że mogą badać ten teren. Najważniejszym zadaniem był sprawdzanie stanu poziomu wód. Każda studnia charakteryzowała się innymi parametrami, a to było uwarunkowane ukształtowaniem terenu. Mnie z kolei podobała się analiza składu chemicznego. Pobieraliśmy próbki wód głębinowych i w późniejszym czasie musieliśmy ją zbadać pod mikroskopem oraz sprawdzić, czy jest ona kwaśna, czy zasadowa. Na szczęście wszystkie te wody były bardzo dobrej jakości, więc tez można było je spokojnie wykorzystywać do celów spożywczych. Wszystkie studnie w Bielsku były w bardzo dobrym stanie technicznym. Widać było, że właściciele o nie dbają. Nic dziwnego, skoro dają zdrową wodę do picia. Niektórzy gospodarze podjęli się również montażu pomp głębinowych, co jest dla nich bardzo ekologicznym i korzystnym rozwiązaniem. W ten też sposób poznałam dział hydrogeologii w praktyce. Bez wątpienia były to moje najlepsze ćwiczenia terenowe.

W związku z moim zainteresowaniem w tej tematyce, postanowiłam że będę pisać pracę magisterską na ten temat. Oczywiście aby podjąć się temu wyzwaniu, będę musiała zrobić własne badania terenowe, a to mnie bardzo cieszy, ponieważ bardzo lubię badać studnie głębinowe. Wiem, że moja praca wyjdzie perfekcyjnie.