Budujemy ogród zimowy

Zielona aranżacja z wykorzystaniem ulubionych roślin, duża ilość światła słonecznego oraz piękna panorama na ogród, nocą natomiast możliwość relaksu pod gwiazdami to najważniejsze zalety zimowego ogrodu. Coraz więcej inwestorów decyduje się zatem na jego budowę. Taka przestrzeń to niepowtarzalne miejsce do relaksu, ale także do przechowywania wrażliwych na zimowe mrozy roślin.

Ogrody zimowe w praktyce

całoroczne zimowe ogrodyJak stworzyć piękna zieloną oranżerię w domu i jak ją wykorzystać? Całoroczne zimowe ogrody to przede wszystkim możliwość relaksu w pięknych okolicznościach przyrody. Za oknami widzimy śnieg, w środku natomiast panuje przyjemna atmosfera. Jeżeli chcemy móc cieszyć się takim ogrodem nawet w mroźne zimy, warto wybudować go na południowej ścianie. W tym miejscu do ogrodu będzie docierało najwięcej promieni słonecznych, które zimą stworzą doskonałe warunki dla wzrostu roślin. Duża ilość słońca przez większość dnia to także dużo niższe koszty ogrzewania (pamiętajmy, że przez szyby ucieka więcej ciepła niż przez ściany budynku). Latem jednak trzeba będzie zainwestować w zacienienie (żaluzje, rolety), ponieważ atmosfera w słoneczne dni może być naprawdę gorąca. Jeśli nie chcemy stosować zacienienia w formie rolet, funkcję ochrony przed promieniami słonecznymi mogą pełnić posadzone w okolicy drzewa liściaste, które doskonale przefiltrują docierające do wnętrza słońce, zimą zaś łyse konary nie będą niepotrzebnie blokowały promieni słonecznych. Aby utrzymać jak najwięcej ciepła w zimowym ogrodzie warto także zainwestować w dobrej klasy przeszklenia. Najlepsze będą szyby zespolone wypełnione gazem szlachetnym, które maja bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła.

Podczas projektowania ogrodu zimowego nie zapominajmy także o drzwiach i oknach. Warto, aby choć jedno okno znalazło się w pomieszczeniu. Umożliwi to regularne wietrzenie przestrzeni, co jest niezbędne przy dużej ilości roślin. Biorąc pod uwagę drzwi, najlepiej zainwestować w te przesuwne, które nie będą zabierały dodatkowej przestrzeni.