Co może nam dać kurs wspinaczkowy?

W ostatnich latach możemy zaobserwować znaczące zwiększenie zainteresowania wspinaczką wysokogórską. Duże możliwości komunikacyjne sprawiają, że zmagania alpinistów i himalaistów możemy śledzić z bliskiej odległości i kibicować im tak, jak kibicujemy innym sportowcom. Często takie zainteresowanie przeradza się w chęć spróbowania swoich sił we wspinaczce w górach wysokich.

Wykorzystanie kursu wspinaczkowego

kursy wspinaczkoweZanim jednak zdecydujemy się na wyjazd w góry wysokie i wspinanie się na ścianach, które pobudzają naszą wyobraźnię, powinniśmy zacząć od poznania podstaw. W tym celu możemy wykorzystać różnego rodzaju kursy wspinaczkowe. Warto zacząć od kursu skałkowego, na którym poznamy techniczne podstawy tego sportu, a także nauczymy się w jaki sposób uprawiać go w sposób bezpieczny dla nas oraz innych osób, z którymi się wspinamy. Kiedy już ukończymy ten kurs i zdobędziemy doświadczenie w samodzielnych wspinaczkach w skałach, przychodzi czas na kurs taternicki. Jest on zdecydowanie bardziej zaawansowany i odbywa się w całości w górach. Wymaga on od uczestników dobrej znajomości programu, który był przedstawiony na kursie skałkowym, a także dobrej kondycji i wysokich umiejętności technicznych. Jego ukończenie pozwala na wspinanie się na wszystkich ścianach, które nam przyjdą do głowy. Jeżeli jednak podoba nam się wspinaczka w śniegu i lodzie, to warto ukończyć także kurs taternicki zimowy, na którym poznamy techniki specyficzne dla tej odmiany wspinaczki.

Podsumowując, jeżeli chcemy wspinać się w górach wysokich, to powinniśmy poznać ten sport od podstaw. W tym celu dobrze jest przejść serię kursów wspinaczkowych, zaczynając od pełnego kursu skałkowego, poprzez kurs taterniki, a następnie taternicki zimowy. To pozwoli nam robić postępy, a jednocześnie uprawiać wspinaczkę w bezpieczny sposób.