Co to są buty profilaktyczne dla dzieci?

 

Kupując buty dla dzieci natkniemy się na pewno na oferty butów profilaktycznych. Bardzo często mylone są one z butami ortopedycznymi i niestety czasem zdarza się, że nawet sprzedawcy, którym brakuje odpowiedniej wiedzy, twierdzą, że nie ma między nimi różnicy. Warto jednak wiedzieć, że przeznaczenie jednych, jak i drugich jest zupełnie inne.

Różnica między butami profilaktycznymi dla dzieci a butami ortopedycznymi

buty profilaktyczne dla dzieciButy ortopedyczne są konieczne jeśli lekarz ortopeda stwierdzi wady stóp u naszego dziecka. Wtedy niezbędna jest ich korekcja, za pomocą odpowiedniego obuwia. Buty takie są naprawdę drogie, ich koszt to ok 500 zł, jednak część ceny może być refundowana przez NFZ. Najczęściej wykonuje się je na zamówienie, zgodnie z wytycznymi od lekarza specjalisty. Natomiast buty profilaktyczne przeznaczone są dla dzieci, które mają prawidłową budowę stopy, służą one zapobieganiu wad, a nie ich leczeniu. Takie buty możemy spokojnie kupić na własną rękę, chociaż i w tym przypadku nie zaszkodzi zgłębienie tematu czy konsultacja ze specjalistą. Dobre buty profilaktyczne dla dzieci powinny być raczej wyższe, sięgające co najmniej kostki tak żeby usztywniały staw skokowy. Ważne jest także, żeby miały dobrze usztywnioną część za pietą, co pozwoli na utrzymanie prawidłowej pozycji. Do takich butów możemy włożyć wkładkę ortopedyczną, która pomaga zachować odpowiednie wysklepienie stopy. Buty profilaktyczne, choć nie tak drogie jak ortopedyczne, do najtańszych również nie należą – nastawmy się na koszt w okolicach 250 zł.

Buty profilaktyczne to bardzo dobre rozwiązanie wspomagające odpowiedni rozwój stopy naszego dziecka i pomagające uniknąć trudnych do skorygowania wad. Pomimo, że ich cena nie jest najniższa, warto się zastanowić nad zakupem choćby jednej pary takich butów.