Filtry DPF nie takie straszne

Mają ograniczać emisję spalin do atmosfery. Używane, a dokładnie wymagane są w autach wyposażonych w silnika diesla. Niestety, bardzo często ulegają usterkom i kierowcy mają nie lada orzech do zgryzienia. Mowa o filtrach DPF.

Wybierz regenerację filtra zamiast wymiany

regeneracja filtrów dpfNieodpowiednia eksploatacja auta, a często przede wszystkim złe warunki, w jakich jest użytkowane, sprawiają, iż element, który ma pomagać w troszczeniu się o środowisko, sam staje się sporym kłopotem. Filtry DPF odpowiadają za przechwytywanie i wypalanie cząstek stałych, które znajdują się w spalinach emitowanych z układu wydechowego. To trujące związki, dlatego konieczne jest ich ograniczanie. W filtrach pozostaje sadza, która w wysokiej temperaturze jest dopalana. Niestety, najbardziej odpowiednie okoliczności do wypalania cząstek to wysoka temperatura przy wysokich obrotach silnika. To oznacza, iż w miejskich warunkach bądź na stosunkowo krótkich trasach nie dochodzi do wypalania. Powinno się to dokonywać na trasach szybkiego ruchu, kiedy auto ma się rozpędzić i utrzymywać dużą prędkość przez kilkanaście minut. Jeśli ten warunek przez długi czas nie jest spełniony, wiele cząstek zapycha filtr, powodując kłopoty. Wówczas konieczna może być regeneracja filtrów dpf, która z pewnością jest dużo tańszą opcją niż wymiana całego elementu. Regeneracja oznacza wyczyszczenie filtra z zanieczyszczeń, tak by odzyskał od wydajność. Od tego zależy bowiem, czy skutecznie będzie zatrzymywać trujące cząstki stałe i dopalał je wewnątrz układu. Wiele serwisów specjalizuje się w tego typu zabiegach.

Dzięki tej możliwości jest szansa zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż zakup nowego filtra może oznaczać poważny wydatek. Nie trzeba więc załamywać rąk, kiedy pojawią się kłopoty z filtrem DPF. Warto wówczas skorzystać z regeneracji.