Fotografia rodzinna – dawniej a dziś

W Polsce tradycja wykonania fotografii rodzinnych sięga bardzo daleko. Od wieków stanowią one jedną z cenniejszych pamiątek rodzinnych i z dumą są eksponowane na ścinach domu. Obecnie jednak choć rodzinne zdjęcia nadal są modne, to jednak przybierają one zupełnie inny charakter.

Jak wyglądają współczesne fotografie rodzinne

fotografia rodzinna ŚląskDawne fotografie rodzinne kojarzą nam się z raczej patetycznymi zdjęciami, gdzie wszyscy w odświętnych strojach ustawali się do grupowego zdjęcia. Takie fotografie miały nie naturalny charakter i ie rzadko wychodziły dość groteskowo. Wynikało to z wielu czynników, o pierwsze nie zawsze dostateczne umiejętności fotografa, po drugie sprzęt nie był tak rozwinięty jak dzisiaj a co za tym idzie u ujęcia, zwłaszcza jeśli światło było gorsze pozostawiały także wiele do życzenia. Obecnie tego problemu nie ma, ifert typu fotografia rodzinna Śląsk nie brakuje a sprzęt pozwala nie tylko wykonać piękne zdjęcia ale także je wyretuszować, dzieci czemu wszystko wygląda nieskazitelnie. Zmianie także ulega sceneria i sam charakter zdjęcia, dawniej ma umówionym spotkaniu wykonywano grupowe zdjęcia, teraz jest to cała sesja, w której na przemiennie biorą udział wszyscy członkowie rodzinny lub też ich cześć. Zdjęcia choć także pozowane zdecydowanie rzadziej przybierają charakter statyczny. Nie jest to tylko usadzenie czy też ustawienie wszystkich w jednym miejscu, pojawiają się tu liczne akcesoria, odbywają się także zdjęcia plenerowe, dzięki czemu współczesne fotografie rodzinne maja w sobie jakby więcej życia, widać na nich pewną dynamikę. 

Choć dawna i dzisiejsza fotografia rodzina znacząco się od siebie różni, to jednak jej sens pozostaje nadal taki sam. Uchwycenie niezwykłych relacji rodzinnych i zachowanie w pamięci wszystkich jej członków. Dlatego choć obecnie moda na tego typu zdjęcia jest nieco mniejsza, warto pomyśleć o takiej sesji, która dodatkowo na pewno też pozwoli zacisnąć więzy rodzinne.