Jak chronić stal?

Z pozoru mogłoby się wydawać, że pożar konstrukcji stalowej to jakaś abstrakcja. Nic bardziej mylnego, bowiem niewłaściwy dobór farby do typu i lokalizacji konstrukcji stalowej może prowadzić do jej pożaru. Oczywiście potrzebne jest źródło ognia, ale o nie w niektórych sytuacjach nietrudno.

Dobór zabezpieczenia konstrukcji stalowej

zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowychNa rynku możemy znaleźć całą gamę farb zabezpieczających stal przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym korozji środowiskowej i ognia. Warto skupić się na tym drugim, bowiem mimo tego, że stal sama w sobie się nie pali, to pożar jej powłok zewnętrznych może bardzo osłabić jej strukturę wewnętrzną i nośność konstrukcji. Dlatego tak ważne są odpowiednie zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych, które zarówno konstruktorowi i wykonawcy pozwalają spać spokojnie. Przykładem konstrukcji stalowej, która dość mocno narażona jest na zapalenie się jest słup wysokiego napięcia stojący na polu uprawnym. Podczas upałów często dochodzi do pożarów zbóż na polach. W takiej sytuacji słup musi być na tyle dobrze zabezpieczony, by w żadnych przypadku ogień nie zajął jego powierzchni, co mogłoby skutkować przerwami w dostawie energii elektrycznej na dużym obszarze. Specjalistyczne farby do zabezpieczania konstrukcji stalowych przed pożarem nie należą do najtańszych, ale mimo tego warto wybrać farbę sprawdzonego producenta, ponieważ bezpieczeństwo nie ma ceny.

Niejednokrotnie widujemy konstrukcje stalowe pokryte różnego rodzaju powłokami ochronnymi. Te powłoki to najczęściej zabezpieczenia antykorozyjne i przeciwpożarowe. Pozostawienie konstrukcji stalowej bez żadnej powłoki chroni ją przed pożarem, ale naraża na szybką korozję. Dlatego tak ważne jest, by konstrukcje stalowe zabezpieczać zaraz po zakończeniu produkcji.