Jak rozwiązywać problemy w związku?

Tworzenie i pielęgnowanie związku nie jest prostym zadaniem. Nieważne, jak dobraną parę tworzycie, ciągła praca nad nim i samymi sobą, jest konieczna, by zbudować zdrową i długotrwałą relację. Nic nie jest dane nam na zawsze, a branie partnera za pewnik jest początkiem problemów w związku.

Problemy w związku – jak je rozwiązać?

rozwiązywanie problemów w związkachNie ma jednej, słusznej odpowiedzi na to, jak rozwiązywać problemy w związku, bo jest to po prostu niemożliwe. Każdy jest inny, ma inne potrzeby, więc niemożliwym jest by był jeden, uniwersalny sposób na rozwiązywanie problemów w związkach. Najważniejsze to dobrze znać wszystkie obawy i potrzeby swojego partnera lub partnerki, aby próbować się do nich w jakiś sposób ustosunkować. Szczególnie istotna jest więc rozmowa. Każdy najmniejszy problem należy przedyskutować, aby poznać emocje drugiej połówki. Ważne jest, by reagować nawet na najmniejsze oznaki, że coś jest nie tak i rozmawiać na temat najmniejszych spięć. Najważniejsze w omawianiu wszelkich problemów jest to, aby skupiać się na własnych uczuciach zamiast obrzucać partnera czy partnerkę oskarżeniami i wytykać jej lub jego błędy. Rozmowę zacznij od przedstawienia tego, jak czujesz się w związku z aktualnym spięciem lub kłótnią i czego oczekujesz w związku z tym. Nie jest również żadnym zaskoczeniem, że najważniejsze w związku jet zaufanie, bez niego nie da się stworzyć zdrowego i szczęśliwego związku. To najważniejszy fundament w budowaniu długotrwałej relacji.

Związanie się z drugą osobą wymaga wiele pracy nie tylko nad samym związkiem, ale również nad sobą samym. Zdrowa i długotrwała relacja nie jest kwestią przypadku, lecz ciągłej pracy i nie należy nigdy brać związku za pewnik. Zrozumienie tego jest pierwszym krokiem do tego, by zbudować szczęśliwy związek, który będzie trwał latami.