Monitorowanie pracy elektrowni PV

Ze względu na rosnące zanieczyszczenie środowiska naturalnego coraz więcej firm oraz osób prywatnych decyduje się na inwestycje w zielone technologie. Mowa tutaj o odnawialnych źródłach energii, które obecnie są najpopularniejszym sposobem wytwarzania energii cieplnej czy elektrycznej. W przypadku układów wytwarzających prąd bardzo istotnym zagadnieniem jest możliwość gromadzenia danych w czasie rzeczywistym.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

zdalny monitoring instalacji fotowoltaicznejNa tej podstawie można bowiem wyciągnąć wnioski, które umożliwiają analizę czy układ działa poprawnie. W niektórych przypadkach elementy, które odpowiadają za generowanie energii mogą znajdować się w dużej odległości od miejsca, gdzie energia jest zużywana. W takim przypadku niezbędny jest zdalny monitoring instalacji fotowoltaicznej, dzięki któremu możliwa jest analiza wszystkich najważniejszych parametrów w czasie rzeczywistym. W panelu użytkownik ma możliwość podejrzenia obecnej produkcji, ilości energii wyprodukowanej w trakcie dnia, a także danych historycznych. Te najczęściej są przedstawiane w postaci słupków co jest niezwykle czytelne. Oprócz tego w niektórych panelach można również znaleźć informacje o prognozie pogody na najbliższe dni. Dodatkowo w panelach znajdują się również kalkulatory. Dają one informację o tym ile teoretycznie zaoszczędzono pieniędzy, a także jakiej ilości emisji dwutlenku węgla udało się uniknąć.

Jak widać jest to niezwykle rozbudowane narzędzie, które pozwala gromadzić istotne z perspektywy funkcjonowania elektrowni słonecznej dane. Te następnie mogą być analizowane. Na ich podstawie można podjąć decyzję o ewentualnej rozbudowie układu czy zmianie parametrów jej pracy. Dodatkowo w określonych przypadkach możliwa jest wymiana poszczególnych elementów. Dzięki temu cały układ może pracować długo i niezawodnie.