Po co stworzono barierki?

 

Należy zawsze pamiętać o tym, że kierowcy nie są jedynymi użytkownikami dróg, bo przecież na poboczu często znajdują się chodniki dla pieszych, ścieżki rowerowe przystosowane dla rowerzystów i inne tego typu obiekty. Ze względu na dużą liczbę użytkowników takie miejsca od drogi odgrodzone są specjalnymi barierami, bo mają one jasno wyznaczyć granicę pomiędzy przestrzenią dla kierowców.

Co trzeba wiedzieć o nowoczesnych barierach?

bariery drogowePamiętajmy o tym, że praktycznie cała przestrzeń znajdująca się na poboczach wykorzystywana jest przez pozostałych użytkowników, a samochód, który na skutek pewnych niesprzyjających okoliczności przekroczyłby granicę drogi i wjechał na takie pobocze, może zrobić ludziom bardzo dużo krzywdy. Bariery drogowe, o których tutaj mowa, mają zapewnić maksimum bezpieczeństwa również kierowcy oraz wszystkim pasażerom, którzy znajdują się razem z nim w takim pojeździe, ponieważ niektóre rodzaje takich barier są tak skonstruowane, iż pochłaniają większość energii powstającej przy takim uderzeniu, dzięki temu skutki takiego wypadku są dużo mniejsze niż gdyby tej bariery nie było. Właściwości konkretnej bagienny zależą przede wszystkim od tego, z czego została wykonana oraz jaka dokładnie jest jej konstrukcja. Robi się je między innymi za specjalnej zaprawy betonowej, wyselekcjonowanych stopów metali, tworzyw sztucznych i innych tego typu materiałów.

W niektórych przypadkach łączy się nawet poszczególne materiały po to, by uzyskać jakieś wyjątkowe właściwości. Jeżeli przyjrzymy się o takim barierom, to zobaczymy, że są one widoczne nawet bardzo dużych odległości i przy złych warunkach atmosferycznych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zostały pomalowane na bardzo jaskrawe kolory, które przyciągają uwagę wszystkich ludzi znajdujących się w pobliżu.