Pomiary i spektrometr alfa

W firmie, w której pracuję, muszę dokonywać pomiarów promieniowania. Wysyłają mnie wszędzie tam, gdzie użycie spektrometru jest niezbędne, na przykład przy segregacji złomu, czasem również do określenia gatunku stali, z której zbudowana jest jakaś konstrukcja.

Spektrometr alfa pomaga mi w pracy

Spektrometr alfaZwykle wożę ze sobą spektrometr przenośny, który pozwala na dokonanie takich pomiarów zwłaszcza wtedy, gdy pobranie próby metalu do analizy jest niemożliwe z pewnych względów. Jeśli chodzi o badanie podczerwieni, ostatnio moja firma zainwestowała w nowoczesny spektrometr ftir, specjalnie dedykowany laboratoriom badawczym. Zawiera on laser diodowy, przy którym najważniejsze jest to, że ma on możliwość pomiaru temperatury. Mamy też spektrometr ramana, którym analizę próbki trzeba przeprowadzać pod kątem dziewięćdziesięciu stopni do kierunku padania promieniowania wzbudzającego, ponieważ mamy wtedy do czynienia z promieniowaniem rozproszonym. Jest to bardzo trudne do zrozumienia dla ludzi, którzy rozpoczynają dopiero wykonywać pomiary i wcale im się nie dziwię – też przez pierwsze miesiące myliłam ze sobą różne rodzaje spektrometrów. Trudno było mi nawet odróżnić spektrometr alfa od beta, choć to akurat wydaje się najłatwiejsze – chodzi tu o rodzaj promieniowania, czyli właśnie fale alfa albo beta.

To jest łatwe do odróżnienia, ponieważ fale te różnią się długością i zasięgiem, a uczą się o tym już licealiści – sama pamiętam, jak na fizyce przyglądałam się ilustracjom, które wizualizowały wszystkie rodzaje promieniowania, włączenie z gamma.

Więcej o spektrometrach można znaleźć na: http://spektrometry.net