Potrzeba coraz więcej opiekunów osób starszych

Nasze społeczeństwo się starzeje. Rodzi się coraz mniej dzieci i rośnie liczba ludzi po sześćdziesiątym piątym roku życia. Cierpią one często na różne dolegliwości zdrowotne. Najczęściej występuje chyba cukrzyca i choroby serca. Jednak ludzie w podeszłym wieku często chorują również na Alzheimera czy Parkinsona i mają problemy z poruszaniem się.

Opiekunowie osób starszych bez trudu znajdą pracę

opiekun osoby starszejZnajdziemy wiele ofert dla osób zajmujących się tym. Spora ich część dotyczy pracy w Niemczech lub na Wyspach Brytyjskich, ale coraz więcej Polaków również poszukuje opiekunów osoby starszej. Nie mają po prostu czasu i możliwości, żeby osobiście zajmować się swoimi rodzicami. Opiekun osoby starszej musi być osobą empatyczną, sprawną fizycznie i odpowiedzialną. Często mają oni również ukończone kursy pierwszej pomocy. Ich podstawowym zadaniem jest opieka i pielęgnacja seniorów, organizowanie im czasu wolnego. W pracy tej również bardzo przydaje się prawo jazdy i samochód. Jeśli wybieramy się do pracy za granicę oczywiście powinniśmy znać chociaż podstawy języka obcego. Im wyższy poziom jego znajomości, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniej dla nas oferty. Często takiej pracy poszukują osoby z wykształceniem pielęgniarskim lub po fizjoterapii. Są to niewątpliwe zalety takich kandydatów. Pamiętajmy, że praca z osobami starszymi wymaga wielkiej odpowiedzialności. Opiekun powinien również posiadać duże pokłady cierpliwości.

Moim zdaniem jest to, niestety, zawód przyszłości. Starszych ludzi wciąż będzie przybywać i będą potrzebowały pomocy. Nie zawsze dzieci są w stanie opiekować się swoimi chorymi rodzicami w podeszłym wieku. Często z powodu pracy zawodowej albo mieszkaniu w innym mieście. W takiej sytuacji zatrudnienie kogoś do pomocy jest idealnym rozwiązaniem.