Problemy z niepłacącymi rachunki

Ze względu na problemy finansowe i próbę przetrwania „od pierwszego do pierwszego”, wielu Polaków nie stać na płacenie ciągle podwyższanych rachunków za wodę, ogrzewanie, gaz czy prąd. Z drugiej strony, zakłady ciepłownicze lub energetyczne nie byłyby w stanie utrzymać się, gdyby nie odzyskiwanie zadłużeń.

Windykacja na koszt dłużnika – czy to możliwe?

WindykacjaTrzeba sobie jednak zdawać sprawę, że nie wszystkie spółki mają możliwość zastosowania najskuteczniejszego narzędzia, a więc odcięcia prądu, wody czy ogrzewania. Poza tym, zdarzają się przypadki, gdy trudno odciąć prąd, ponieważ istnieje trudna sytuacja rodzinna osób zadłużonych, jak wśród rodzin wielodzietnych.
Takie zakłady mogą uciec się do nakładania odsetek i skorzystania z pomocy firmy windykacyjnej, jak Obligum. Rozwiązanie to jest jak najbardziej skutecznym, ponieważ poza odcięciem wody, udaje się najczęściej uzyskać całą kwotę zadłużenia. W wielu przypadkach udaje się także skorzystać z pomocy pracowników firmy windykacyjnej, bez potrzeby odcinania prądu czy ogrzewania.
W niektórych przypadkach, gdy zalegający z płatnościami dłużnicy chcą współpracować, pracownicy firmy windykacyjnej pomagają rozłożyć kwotę zadłużenia na takie raty, by udało się je możliwie szybko i sprawnie spłacić – zakładom energetycznym lub spółkom wodnym najczęściej nie zależy na borykaniu się z procesami sądowymi, więc dopuszczają możliwość spłaty zadłużenia w nawet niewielkich ratach. W innych firmy windykacyjne specjalnymi narzędziami ściągają pieniądze, a często zdarza się że koszty windykacji są opłacane przez osoby lub firmy windykowane, mamy wtedy do czynienia windykacja na koszt dłużnika. Firmy które mają swoich dłużników, bardzol często korzystają z tej opcji, ponieważ nie ponoszą dodatkowych kosztów.

Poza tym, doprowadzanie wody lub prądu do mieszkania jest taką usługą, w której dąży się przede wszystkim do długoletniej współpracy, dlatego po spłacie zadłużenia, woda lub prąd są z powrotem udostępniane przez dany zakład. Skuteczna windykacja może polegać także na uniknięciu procesów sądowych.