Sztukateria w nowoczesnych wnętrzach

Czasami bardzo chcemy nadać naszemu wnętrzu wykwintności i elegancji. Najczęściej poszukujemy takich inspiracji, kiedy zajmujemy się projektowaniem lub planowaniem remontu hoteli i restauracji. Bardzo modle w ostatnim czasie stało się nadawanie wnętrzom starego klimatu i dodawanie im w ten sposób wyjątkowości. Szukamy więc rozwiązań, które pozwolą nam uzyskać taki efekt w jak najmniej inwazyjny sposób.

Gipsowe elementy dekoracyjne

sztukateriaJeszcze przed wojnami światowymi, było bardzo popularne wykonywanie eleganckich, dekoracyjnych wykończeń równego rodzaju ścian, narożników oraz drzwi i okien. Projektanci bardzo dbali o to, aby wnętrza były jak najbardziej eleganckie i wyjątkowe. Bardzo ważną rolę odgrywała sztukateria, która w bardzo ciekawy sposób dekorowała nam wnętrza. Pierwotnie było tak, że sztukateria była wykonywana bezpośrednio podczas wykonywania tynków. Na ścianach były odciskane liniowe uskoki i żłobienia, które miały pełnić funkcje tylko i wyłącznie dekoracyjną. Malowano je w wyjątkowe kolory lub nawet pozłacano. Dzisiaj takie rozwiązania stosuje się nie tylko podczas renowacji wnętrz. Ich istota jest jednak nieco inna, ponieważ teraz bardzo rzadko wykonuje się sztukaterię monolitycznie, bezpośrednio w zaprawie gipsowej. Znacznie łatwiej jest bowiem kupić specjalne, odlewane listwy i przyklejać je do powierzchni ścian i sufitów. Uzyskany efekt jest taki sam, jednak wykonanie znacznie mniej pracochłonne.

Wykonanie eleganckiej sztukaterii z pewnością będzie zdobiło nasze wnętrze. Jest to jednak rozwiązanie dla odważnych, którzy nie boją się eksperymentowania z wystrojem ścian i sufitów. Konieczne jest jednak odpowiednie wykończenie listew sztukateryjnych, aby wtopiły się w ścianę. Dzięki temu będą wyglądały bardzo naturalnie.