Terapeuci zajmują się leczeniem fobii

Rodzajem zaburzenia lękowego, któremu towarzyszy irracjonalny lęk przed sytuacją, człowiekiem, zwierzęciem lub przedmiotem, jest fobia. Do najpopularniejszych i najbardziej znanych zalicza się lęk przed pająkami, strach przed ciemnością, wysokością lub zamkniętymi pomieszczeniami. Jest to poważny problem, gdyż nie jest zwykłe uczucie strachu. Często powoduje pojawienie się ataków paniki.

Odpowiednia terapia sposobem na wyleczenie fobii

leczenie fobii warszawaKażdy człowiek doświadcza uczucia strachu, jeśli jednak jest on bardzo silny i dezorganizuje codzienne życie, może świadczyć o fobii. Strach utrzymuje się długo, przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, a jego pojawienie się nie jest uzasadnione żadną okolicznością. Istnieją różne rodzaje fobii, w zależności od stopnia nasilenia oraz objawów, konieczne jest odpowiednie rozpoznanie tego schorzenia. Najczęściej towarzyszą mu objawy psychologiczne, behawioralne i autonomiczne, urojenia, natrętne myśli. Rozpoznaniem tego schorzenia zajmuje się odpowiedni specjalista, dlatego warto jest znaleźć terapeutę, który skutecznie pomoże nam w tym problemie. Początkowo konieczna jest odpowiednia diagnostyka, a następnie indywidualnie dostosowane leczenie fobii Warszawa jest miejscem, gdzie znaleźć można terapeutów, psychiatrów i psychologów, którzy na podstawie przeprowadzonego wywiadu, obserwacji pacjenta oraz jego reakcji są w stanie rozpoznać to schorzenie. Leczenie odbywa się dwutorowo, polega na łączeniu interwencji psychologicznej oraz farmakologii.

Jednym z popularniejszych sposobów jest desensytyzacja, która polega na stopniowym odwrażliwianiu na bodziec, który wywołuje lęk. Często konieczna jest także psychoedukacja oraz wspieranie pacjenta w trudnych chwilach. Efekty terapii są zależne od nastawienia pacjenta, jego motywacji oraz rodzaju przeżywanego lęku. Często jednak przynoszą pożądane rezultaty, poprawiają funkcjonowanie pacjenta oraz sprzyjają relaksowi i odprężeniu.