Wycena wartości domu

Są w życiu takie momenty, że potrzebujemy dowiedzieć się jaką wartość przedstawiają nasze nieruchomości. Zazwyczaj dzieje się tak w momencie ich sprzedaży ale zdarzają się też takie sytuacje jak podział majątku, zaciągnięcie kredytu pod zastaw posiadanych na własność nieruchomości a nawet w skrajnych przypadkach coś takiego jak wywłaszczenie pod budowę dróg i autostrad.

Jak dokonać wyceny domu jednorodzinnego?

wycena domu warszawaWe wszystkich przedstawionych powyżej sytuacjach, aby uzyskać wartość posiadanych nieruchomości, trzeba by się zwrócić do rzeczoznawcy majątkowego. Jest to osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia do przeprowadzania wyceny nieruchomości, nadane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Szacowana wartość nieruchomości uzyskiwana jest w oparciu o transakcje, które dotyczyły nieruchomości podobnych na lokalnym rynku w stosunku do nieruchomości wycenianej. Aby szybko znaleźć najbliższego rzeczoznawcę wystarczy w dowolnej przeglądarce wpisać następujące hasło: „wycena domu Warszawa„, oczywiście jeżeli nasza posesja położona jest w stolicy lub jej najbliższym otoczeniu. Dodatkowo należy pamiętać, iż wycenie zazwyczaj będzie podlegać dom wraz z gruntem, na którym się znajduje, ponieważ nieruchomością w większości przypadków będzie jedna całość, czyli grunt wraz z zabudowaniami, nasadzeniami i wszystkim innym co jest na stałe z gruntem związane. Więc zazwyczaj nie wycenia się wartości samego domu z pominięciem innych składowych.

Przy wycenie nieruchomości należy pamiętać aby korzystać z usług tylko licencjonowanych rzeczoznawców, gdyż tylko wtedy uzyskana informacja o szacunkowej wartości nieruchomości jest pod względem prawnym uznawana za właściwą. Natomiast jeżeli wycena potrzebna jest do sądu to warto wiedzieć, iż to sąd wyznacza niezależnego rzeczoznawcę.