Zastosowania folii termoaktywnych

Od kiedy zainteresowałam się tematem pakowania próżniowego jedzenia, zaczęłam zastanawiać się, jak to jest wykonywane na skalę przemysłową. Są różnego rodzaju programy na takie tematy, więc zaczęłam przekopywać się przez kolejne filmiki umieszczone w internecie, a żeby uzyskać nieco więcej informacji, również przez strony internetowe.

Kilka słów o pakowaniu jedzenia i zastosowaniach folii termoaktywnej

Najwięcej tunele obkurczającedowiedziałam się na stronach producentów samych urządzeń. W produkcji masowej wykorzystywane są tak zwane tunele obkurczające. Na produkty masowo są nakładane folie, następnie umieszczane są właśnie w specjalnym tunelu, w którym dochodzi do ich obkurczenia, bez naruszenia struktury samego produktu. W opisach urządzeń zawsze było podkreślane, że aby uzyskać estetyczny i funkcjonalny efekt, najważniejszy jest dobór odpowiedniego czasu i temperatury nagrzewania folii termokurczliwej. W ten sposób ogrzewana folia nie zdąży się również przesunąć. Zawsze kojarzyłam tego typu pakowanie raczej z marketowym mięsem, a nie zastanawiałam się, jak robione są etykiety butelek, dżemów, czy innych słoików. Okazuje się, że dokładnie w ten sam sposób. Co ciekawe obkurczone nadruki wciąż zachowują swój kolor, a obrazki na nich nie są zniekształcone. W ten sposób natrafiłam na jeszcze jeden bardzo oryginalny sposób wykorzystywania folii termoaktywnych. Ktoś bardzo kreatywny wymyślił by wykorzystywać je do tworzenia kolczyków, zawieszek i breloczków. Materiał można dostać w sklepach dla artystów lub na stronach z aukcjami. Na folii rysuje się obrazek z uwzględnieniem tego, że po ogrzaniu się obkurczy. Stosuje się do tego zazwyczaj kolorowe markery do pisania po śliskich powierzchniach lub płytach CD, a następnie ogrzewa rysunek suszarką lub w piekarniku. Początkowo folia deformuje się i zaczyna falować, aby po chwili zamienić się w gładką, sztywną, kolorową płytkę gotową do wykorzystania jako ozdoba.

Jak widać folia termoaktywna pełni funkcję zarówno estetyczną, jak i praktyczną. W współczesnych czasach etykieta na butelce z napojem gazowanym lub innym jedzeniem jest czymś, na co specjalnie nie zwracamy uwagi, ale w gruncie rzeczy, umożliwia zawarcie na niej wszystkich informacji o produkcie, jednocześnie będąc jego ozdobą. Myślę, że czas zacząć doceniać ten niepozorny wynalazek.